Zeptejte se

Zde se můžete zeptat na vše, co Vás zajímá nebo s čím si nevíte rady, a týká se to oblastí fyzioterapie, psychoterapie nebo ergoterapie pacientů s roztroušenou sklerózou. Poradna je určena primárně pro odborníky.

Přehled dotazů a odpovědí

Dotaz: Jak je to s cvičením u těhotných žen s roztroušenou sklerózou a po porodu?

Odpověď: Roztroušená skleróza (RS) postihuje nejčastěji ženy v reprodukčním věku. Ještě v 90. letech bylo těhotenství ženám s RS zakazováno, nyní víme, že je to období imunotolerance. Fyzioterapie je pro ženy s RS důležitá. Cvičit by měly chodit všechny ženy s RS. Ty, které plánují těhotenství, bez debaty. Každopádně před plánovaným těhotenstvím by se měly minimálně poradit s fyzioterapeutem, který jim řekne, zda bude lepší cvičit pilates nebo jógu, nebo na ně raději dohlédne po celé těhotenství. To v případě, že se vyskytnou nějaké potíže. Říkávám, že každá, tedy i zdravá žena, by své tělo měla na těhotenství připravit, přece jen je to velká zátěž. Důraz klademe na cviky na posílení pánevního dna, to má u žen s roztroušenou sklerózou tendenci ochabovat, což může být po porodu velmi závažné. Ale určitě bych zdůraznila ještě jeden efekt cvičení, a sice ten, že se dostanou z domu. Obecně platí, že pacientky s RS častěji trpí depresemi, proto je pro ně velmi nebezpečné sedět mezi čtyřmi stěnami. To se pak rychleji horší fyzická i psychická kondice. Ke zhoršení průběhu onemocnění může dojít po porodu. Pro ženu je důležité vědět, že když kvůli atace žena na čas „vypadne“, bude ji mít kdo zaskočit. Ani ne tak partner, který musí zpravidla pracovat a zabezpečovat rodinu po finanční stránce, jako spíš babička, sestra nebo třeba hodná sousedka. Každá žena je po porodu unavená a v šestinedělí trochu mimo. Ale když se přetáhnou ženy s RS, je to ještě větší průšvih. Tato nemoc je totiž částečně psychosomatická, takže každý stres nebo vypětí může vést k atace. V každé volné chvíli je proto třeba odpočívat a nehrát si na mistryni světa. Lucie Suchá, Renáta Malinová

Dotaz: Mohou lidé po diagnostikování RS pokračovat ve sportu, který provozovali před onemocněním?

Odpověď: Ano, mohou. Pokud to zdravotní stav dovolí, není nutné přestat provozovat aktivity, na které jsou pacienti zvyklí a mají je rádi. Je ale nutné myslet na to, že se přeci jen změnila situace, zvolnit a hlavně v období, kdy se pacienti nebudou cítit úplně fit, nepřepínat se a dát si volno. To je velmi častá chyba, že se lidé snaží příznaky ignorovat, říkají si, že to musí "překonat", ale tím si mohou velmi uškodit. Je proto potřeba naučit se s RS vycházet, respektovat jí a vnímat její příznaky. (L. Suchá)

ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA/MULTIPLE SCLEROSIS Vytvořila a spravuje DMD agency, s.r.o.